ENG / TR

Social Media IconsSocial Media IconsSocial Media IconsSocial Media IconsSocial Media IconsSocial Media IconsSocial Media Icons
All Rights Reserved.

It Is All About İndigo Sloganı İle İndigo Jakarlı Kumaşlar

It is all about Indigo sloganı ile özgün koleksiyonlar yaratan Indigo Istanbul’un denenmeyeni deneyerek, klasik kullanım kalıplarını yıkarak oluşturduğu INDIGO SOCIETY koleksiyonundan atkı / çözgü indigo jakarlı kumaşlarını tanıtmak istiyoruz sizlere.

logo-indigoJakar adı verilen dokuma makinelerinin esası Türklerden gelmektedir. Türkler eski nakışlı kumaşları el tezgahlarında dokurlardı.

Bu tezgahlarda, çözgü tellerin arasına renkli iplikler geçirilerek desenler yapılırdı. Bu iplikleri çözgülerin arasından geçirmek için de tezgahların üzerine ve arka tarafına iskeleler kurulur ve bunların başına da çıraklar konurdu. Bu tür tezgahlara Çın tezgahı denirdi.

Joseph-Marie Jacquard (1752-1834) adındaki bir Fransız bu sistemi mekanikleştirmiştir. Bu nedenle bu makineler Jakar tezgahı denir.

Jakar dokuma tezgahlarında, çözgü tellerini kaldırmak ve aralarından renkli iplikleri geçirme işi otomatik olarak yapılmakta ve bu sayede en karışık nakışlı kumaşlar bile tek bir işçi tarafından dokunabilmektedir.

indigo-istanbul-2-a

Indigo Istanbul’un jakarlı kumaş koleksiyonunda atkı / çözgü indigo kumaşları çok özel bir yer tutmaktadır.

Denim firmalarında indigo iplik boyandıktan sonra klasik dokuma tezgahlarında üretime devam etmektedir.

indigo-istanbul-2-a

Jakarlı tezgaha sahip olan üreticiler ise indigo boyama tesisine sahip değillerdir.

Indigo Istanbul, ayrı ayrı yürüyen bu iki sistemi bir araya getirmiş ve indigo boyanan ipliklerin jakarlı makinelerde çok özel desenlerle dokunmasını sağlamıştır.

indigo-istanbul-3-a

Ortaya çıkan kumaşlar yıkama ile efekt alabildiğinden klasik giyimden spor giyime, gömlekten pantalona kadar çok geniş bir yelpazede kullanılabilmektedir.

indigo-istanbul-4-a

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

*

Social Media IconsSocial Media IconsSocial Media IconsSocial Media IconsSocial Media IconsSocial Media IconsSocial Media Icons
All Rights Reserved.