ENG / TR

Social Media IconsSocial Media IconsSocial Media IconsSocial Media IconsSocial Media IconsSocial Media IconsSocial Media Icons
All Rights Reserved.

İstanbul’un İndigo Rengi İle Bütünleşmesi

Bu hafta sizlere enerjisi, dinamizmi, güzelliği, tarihi ama en önemlisi renkleri ile ilham aldığımız İstanbul’un indigo rengi ile bütünleşmiş özelliklerinden bazılarını tanıtmak istiyoruz.

Sultan Ahmed Camii
1609-1616 yılları arasında Osmanlı Padişahı I. I. Ahmed tarafından tarihi yarımadada Mimar Sedefkar Mehmed Ağa’ya yaptırılmıştır. Camii mavi, yeşil ve beyaz renkli 20.000’i aşkın İznik çinisiyle bezendiği için ve yarım kubbeleri ve büyük kubbesinin içi de yine mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için Avrupalılarca “Mavi Camii (Blue Mosque)” olarak adlandırılır. Ayasofya’nın 1935 yılında camiden müzeye dönüştürülmesiyle, İstanbul’un ana camii konumuna ulaşmıştır.

indigo-istanbul-1indigo-istanbul-2indigo-istanbul-3indigo-istanbul-4

İstanbul’un indigo renkli evleri

İstanbul sokaklarında dolaşırken şehrin çok renkliliğini en iyi binaların gülümseyen yüzlerinde görürsünüz. Indigo’nun her tonu İstanbul’un sokaklarına ayrı bir güzellik katmaktadır.

indigo-istanbul-5indigo-istanbul-6indigo-istanbul-7indigo-istanbul-8

İstanbul Boğazı

İstanbul’u, içinden geçip iki kıtayı ayıran Boğaz’dan ayrı düşünmek mümkün değildir.

Avrupa ve Asya anakaralarını birbirinden ayıran doğal sınırlardan yalnızca biri olmasına karşın içlerinde en bilineni İstanbul Boğazı’dır. Bunda, iklim ve coğrafi koşullar bakımından elverişli bir bölge olmasından ötürü çağlar boyunca yerleşim bölgesi olmasının büyük payı vardır.

İstanbul Boğazı’nın suları, mevsime, rüzgarlara, yağışlara göre renk değiştirmekte ve indigonun her tonunu cömertçe sergilemektedir.

indigo-istanbul-9indigo-istanbul-10indigo-istanbul-11indigo-istanbul-12indigo-istanbul-13

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

*

Social Media IconsSocial Media IconsSocial Media IconsSocial Media IconsSocial Media IconsSocial Media IconsSocial Media Icons
All Rights Reserved.