ENG / TR

Social Media IconsSocial Media IconsSocial Media IconsSocial Media IconsSocial Media IconsSocial Media IconsSocial Media Icons
All Rights Reserved.

70’lerin Sineması Ve Denim Modası

70’lerin günümüz modasına nasıl damga vurduğunu incelerken, moda ile her zaman elele giden Hollywood’un o döneme nasıl baktığını görmemiz gerekiyor.

İşte size 70’lerde moda ve sinema tarihine damga vuran filmler;

Annie Hall, 1977
Klasik bir Woody Allen filmi olan Annie Hall’de, Diane Keaton androjen bir stil ikonu olarak tanıtılmıştır. Erkek giyiminden ilham alınan kadın giyimi günümüze kadar etkisini sürdürmüştür. Erkek gömlekleri, bol paçalı pantalonlar, smokin yelekler bu görüntülerden bazılarıdır.gomlek-1Love Story, 1970
Ali MacGraw ve Ryan O’Neal’in oynadığı tüm zamanların en trajik aşk hikayesi.
Film moda ile ilgili olmasa da, Ali MacGraw’ın Amerikan stili, 70’leri tam anlamıyla etkisi altına almıştır. MacGraw’ın canlandırdığı Jenny Cavalleri karakteri, büyük paltoları, kolejvari süveterleri ve şık şapkaları içeren spor bir görünüme sahiptir.

gomlek-2

gomlek-3

The Great Gatsby, 1974
Leonardo DiCaprio ve Carey Mulligan’dan önce Robert Redford ve Mia Farrow tarafından 70’lerde Jay Gatsby ve Daisy Buchanan karakterlerine hayat verilmiştir.
1974 yılında film, en iyi kostüm tasarım Oscar’ını kazanmıştır. Gatsby karakterinin giydirilmesinde Ralph Lauren’in de katkısı olmuştur.
Film aynı zamanda 20’lerin stilinin 70’lere taşınması konusunda da başarılı bir örnektir.

gomlek-4

gomlek-5

Saturday Night Fever, 1977
Tony Manero (John Travolta) ve Stephanie (Karen Lynn Gorney)’ın  70’lerin Cumartesi gecesi disco’larında birbirine aşık iki dansçıyı canlandırdığı unutulmaz film. Disco modası çok devam etmese de Saturday Night Fever giyim stili ile moda dünyasına damgasını vurmuştur. Özellikle John Travolta’nın beyaz takımı ve Karen Lynn Gorney’in kırmızı elbisesi unutulmazların arasına girmiştir.

gomlek-6

gomlek-7

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

*

Social Media IconsSocial Media IconsSocial Media IconsSocial Media IconsSocial Media IconsSocial Media IconsSocial Media Icons
All Rights Reserved.